Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grabownicy Starzeńskiej odbyła się niezwykła uroczystość poświęcona 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ową podniosłą akademię prowadzili uczniowie miejscowego gimnazjum, a mianowicie Martyna Ostrowska i Kacper Mazur. We wstępie przedstawili oni drogę do niepodległości, zwracając szczególną uwagę na rolę w tym przedsięwzięciu tutejszego społeczeństwa. Powiedzieli między innymi:

My, młodzi z „małej ojczyzny – Grabownicy Starzeńskiej” jesteśmy dumni z faktu, iż nasi przodkowie, mieszkający na tej ziemi, przyczynili się do tego, iż Polska jest obecnie krajem suwerennym. Już w 1846 roku działali w konspiracji. Jednym z przywódców organizującego się powstania w regionie brzozowskim był Teofil Wojciech Ostaszewski – między innymi właściciel dóbr grabownickich. Sieć konspiracyjną tworzyli też inni mieszkańcy Grabownicy, będący przedstawicielami różnych zawodów, a mianowicie: Ignacy Cisowski – gorzelnik, Michał Cymbał – murarz, Wojciech Delejowski – służący, Franciszek Gilewski – szewc, Tomasz Gondek – kucharz, Marcin Hanz – młynarz, Józef Olszewski – krawiec, Walery Paszkowski – mandataryusz, Jan Szuba – kowal.

My, uczniowie Szkoły Podstawowej imieniem Marii Konopnickiej w Grabownicy Starzeńskiej oddajemy hołd jednemu z powstańców styczniowych, a mianowicie Teodorowi Kurzowi, spoczywającemu na naszym cmentarzu parafialnym. Wyruszył on do powstania z Niegłowic. Służył w oddziale pułkownika Dionizego Czachowskiego. Walczył pod Rybnicą i Jurkowicami. Został ranny w prawą nogę. Po powrocie otrzymał posadę leśniczego w Morochowie. Ostatnie lata spędził właśnie w Grabownicy u swej córki Rozalii Marii – żony Władysława Pilszaka z tej nadstobnickiej wsi. Właśnie tutaj zmarł w 1913 roku.

My, młodzi graboszczanie pochylamy się wreszcie nad poległymi mieszkańcami naszej miejscowości, którzy oddali życie w trakcie wielkiej wojny. Walcząc w armii monarchii austro-węgierskiej, mieli nadzieję, iż pokonując jednego zaborcę przyczynią się do wskrzeszenia swej ojczyzny. Na frontach pierwszej wojny światowej polegli między innymi: Władysław Błaszczak, Józef Cyptor, Jan Dobek, Władysław Dobek, Jan Dżoń, Władysław Dżoń, Józef Hałasowski, Władysław Latoś, Israel Freund recte Tenczow, Wincenty Irzyk, Jakub Jeżyk, Michał Kopleński, Antoni Korfanty, Władysław Korfanty, Wiktor Kulon, Józef Misztak, Leon Neuss, Michał Niemiec, Wiktor Nowakowski, Józef Ostrowski, Michał Ostrowski, Władysław Ostrowski, Grzegorz Prohonyrak, Michał Sawicki, Józef Struś, Andrzej Suwała, Jan Turopolski. Cześć ich pamięci!

W dalszej części uroczystości uczniowie wykonali 14 utworów patriotycznych. Każdy występ poprzedzony był komentarzem wspomnianych konferansjerów o danej pieśni. Zespół wokalny tworzyli: Jakub Błaszczak, Kamila Ciepiela, Natalia Dżoń, Anna Gratkowska, Jakub Kmiotek, Kacper Kosztyła, Gabriela Makowska, Dominik Oleniacz, Adam Pierożak, Julia Pierożak, Emilia Podulka, Bartosz Sąsiadek, Paweł Sąsiadek, Beata Tomoń, Weronika Tympalska, Weronika Woś, Karina Zajączkowska i Anna Żaczek.

Nad całością uroczystości czuwało czworo nauczycieli. Oprawę muzyczną przygotowała Elżbieta Błądzińska, część historyczną opracował Robert Ostrowski, zaś scenografia została wykonana przez Magdalenę Pietrasz i Magdalenę Stachurę.

Elżbieta Błądzińska, Robert Ostrowski

Zdjęcia autorstwa Jana Błądzińskiego pochodzą z uroczystości, która odbyła się 11 listopada 2017 roku w Domu Strażaka w Grabownicy Starzeńskiej